Press "Enter" to skip to content

Kazania na Niedzielę w Oktawie Bożego Ciała, 2.06.2024

 

1.

Kazanie na Niedzielę w Oktawie Bożego Ciała, 2.06.2024
Lekcja: 1 J 3, 13-18
Ewangelia: Łk 14, 16-24

Oratorium Rzymskokatolickie Św. Rodziny, Bydgoszcz

Msza Św. w rycie rzymskim

X. Dariusz Kowalczyk SDB

2.

Kazanie na II Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego w Oktawie Bożego Ciała

Lekcja: 1 J 3, 13-18

Ewangelia: Łk 14, 16-24

Oratorium Rzymskokatolickie św. Józefa, Wrocław

Msza Święta w rycie rzymskim

X. Jacek Bałemba SDB

3.

2 czerwca 2024.

W Oktawie Bożego Ciała:

Druga Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego.

+     +     +

„17, 2. Tu przemawia Chrystus wraz z Kościołem, czyli cały Chrystus głowa i ciało: «Będę cię miłował, Panie, mocy moja». Miłuję cię, Panie, dzięki któremu jestem mocny.

17, 3. «Panie, twierdzo moja, ucieczko moja i wybawicielu mój». Panie, który mnie umocniłeś, ponieważ uciekłem się do ciebie; uciekłem, ponieważ mnie wybawiłeś. «Bóg mój, wspomożyciel mój i w nim położę mą nadzieję». Boże mój, który udzieliłeś mi  najpierw pomocy powołania twego, ażebym mógł w tobie zaufać. «Obrońca mój, róg zbawienia mego i mój odkupiciel». Obrońca mój, ponieważ nie pokładałem w sobie zaufania, jakbym podnosił przeciwko tobie rogi pychy, ale w samym tobie znajduję róg, czyli znalazłem mocne oparcie zbawienia. Ażebym zaś znalazł, ty mnie odkupiłeś.

17, 19. […] «A Pan stał się obrońcą moim». A ponieważ na skutek goryczy utrapień podstawa ziemskich rozkoszy została wstrząśnięta i zachwiana, Pan stał się moim umocnieniem.

17, 20. «Wywiódł mnie na miejsce przestronne». Ponieważ cierpiałem cielesne uciski, wywiódł mnie na przestronne duchowe miejsce i [przestrzeń] wiary. «Wyrwał mnie, ponieważ mnie wybrał». Zanim ja jego wybrałem, «wyrwał mnie moim nieprzyjaciołom bardzo mocnym», którzy zazdrościli mi, kiedy go już wybrałem, «i od tych, którzy znienawidzili mnie», ponieważ go pragnę.”

św. Augustyn z Hippony (354 – 430)

Enarratio in Psalmum XVII, 2-3 et 19-20.

To już wiemy, dlaczego Pan Bóg chciał Konferencję właśnie w tym terminie, który nas nieźle przećwiczył, bo trzeba było ogarnąć i Konferencję i Boże Ciało I wiemy też, dlaczego właśnie w tym terminie na Konferencji zabrzmiało Przesłanie JE X Abpa Carlo Maria Vigano’. Znajdujemy tego wszystkiego głębszy jeszcze sens w słowach Introitu dzisiejszej niedzieli, dwa dni po Konferencji, oraz w słowach św. Augustyna z Hippony, Patrona naszego Stowarzyszenia, które serwuje nam on jako komentarz do słów Psalmu 17 w tym dzisiejszym Introicie.

Dwa dni po tym, jak z ogromnym wzruszeniem i przeżyciem wysłuchaliśmy słów katolickiego pasterza, obcokrajowca, który potrafił przemówić do polskiej duszy klarowniej i głębiej niż 140 polskich purpuratów przez ostatnie kilkanaście lat, słyszymy na początku Mszy Świętej wyznanie miłości do Pana Boga, miłości przez samego Pana Boga wzbudzonej swoją łaską i umocnionej. To są dziś nasze słowa: «Będę cię miłował, Panie, mocy moja». I naszymi też czynimy słowa Ojca Kościoła: „Miłuję cię, Panie, dzięki któremu jestem mocny.” Jak bardzo nas umocnił Pan Bóg w miniony piątek! Jak za to powinniśmy Go teraz jeszcze bardziej kochać!

Ale i te słowa zauważmy w Objaśnieniach św. Augustyna i jego przywołaniu słów Psalmu: „Zanim ja jego wybrałem, «wyrwał mnie moim nieprzyjaciołom bardzo mocnym», którzy zazdrościli mi, kiedy go już wybrałem, «i od tych, którzy znienawidzili mnie», ponieważ go pragnę.” Dlaczego niby-tradycyjne niby-katolickie media i asocjacje zbywają milczeniem wystąpienia JE Abpa Carlo Maria Vigano’? Bo tkwią w nich cwaniacy, którzy siedzą okrakiem na barykadzie. Bo ani jeszcze do końca nie przeszli na stronę Chrystusa, ani całkiem nie odeszli od wrogów Chrystusa. Cwaniacy, a może też i tchórze, którzy chcą zjeść ciastko i mieć ciastko, którzy nie wierzą do końca, że Chrystus i Jego strona wygra, więc póki potyczka trwa, wolą siedzieć okrakiem, by w razie czego szybko przeskoczyć na stronę zwycięską. Tylko rzecz w tym, że ostateczne zwycięstwo i przyjście Chrystusa, jak On sam zapowiedział, będzie tak nagłe, że nikt nigdzie szybko nie zdąży po cwaniacku przeskoczyć. Zazdroszczą więc podeszłemu w wieku arcybiskupowi, tego co zrobił, że nie zważając na opinie całego świata bezbożnego, pokazując męstwo, pokorę i wiele chrześcijańskich cnót, przeszedł świadomie, dobrowolnie i kompletnie na stronę Chrystusa. To drażni całe zastępy cwaniaków i tchórzy. To ich zawstydza. To ich upokarza. To ich ucisza. I to ich obnaża.

Gdy się katolicki pasterz odezwie, choćby tak, jak JE X Abp Vigano’ uczynił to w miniony piątek, wiele rzeczy ukrytych i maskowanych wychodzi na jaw…

A więcej na Mszach Świętych w naszych kaplicach i oratoriach.

Zapraszamy serdecznie!

Błogosławionej niedzieli!

Z Panem Bogiem!

Włodzimierz Małota CM

 

Mission News Theme by Compete Themes.