Press "Enter" to skip to content

Patroni Polski – Matka Boża Królowa Polski!

Dziś święto patrona Polski – Św. Wojciecha. W ciągu najbliższych kilku dni obchodzić będziemy święto kolejnego patrona Polski – Św. Stanisława. Koronnym wydarzeniem łączącym obchody święta partonów naszej ojczyzny będzie 3 maj, gdy obchodzimy święto Matki Bożej Królowej Polski.

Maryja jest naszą Królową. Czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Wielu naszych rodaków pamięta z lekcji historii fakt Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, uczyniony podczas potopu szwedzkiego, kiedy to król oddaje nasz kraj we władanie Matki Niebieskiej. Było to uroczyste, przy obecności wszystkich stanów, proklamowanie Matki Bożej na władczynię naszej ojczyzny.

Ostrobramska Matka Boża Królowa Korony Polskiej
Ostrobramska Matka Boża Królowa Korony Polskiej

Matka Boża chce być naszą Królową. Czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Niewielu naszych rodaków jednak wie, że Matka Boża sama Królową Polski ogłosić się raczyła. 14 sierpnia 1608 roku w Neapolu zatopionemu w modlitwie ojcowi Juliuszowi Mancinelliemu, objawiła się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na ręku. U Jej stóp klęczał Św. Stanisław Kostka. Ojciec Juliusz nigdy nie widział Matki Bożej w tak wielkim majestacie i zapragnął Ją pozdrowić tytułem, jakim Jej jeszcze nikt nie czcił. Wtedy Najświętsza Panna odezwała się: „A czemu Mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie”.

Juliusz Mancinelli, świadek życia i śmierci młodego Stanisława Kostki, podejmuje trud pielgrzymki do Polski, by ogłosić to objawienie naszemu królowi. Jezuita miał wówczas 73 lata, gdy dotarł do Krakowa. Podczas odprawiania Mszy Świętej na Wawelu przy grobie Św. Stanisława, ujrzał ponownie Maryję w królewskim majestacie, która powiedziała do niego następujące słowa: „Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do mnie za nim i o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie, a Ja ci zawsze będę, jakom jest teraz, miłościwą”.

Matka Boża Królowa Polski
Matka Boża Królowa Polski

Matka Boża jest dziś naszą Królową. Tron nie jest opuszczony, nawet jeżeli my o tym zapomnieliśmy. Nie trzeba bać się nam przewrotności różnych rządów, które tyranię chcą zaprowadzić, gdyż Matka Boża jest Prawowitą Królową. Czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Do Niej się uciekając, oddajmy wierne wołanie o Polskę. Wspomnijmy w tych dniach Matkę Bożą Ostrobramską, Królową Polski z Rokitna, Matkę Bożą z Gietrzwałdu, Matkę Bożą Częstochowską… komu zawdzięczamy niepodległość jak nie Matce Bożej Królowej Polski!

Do kogo teraz nam wołać, jak nie do naszej Królowej.

Pamiętajmy w modlitwach naszych i o synu tej ziemi Św. Stanisławie Kostce, bo to przez jego pokorną służbę, ten wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność nasz naród spotkała.

Regina Poloniae, ora pro nobis!

Mission News Theme by Compete Themes.